Počet výsledků: 23

Otevřít filtraci

Biopsie choria je jiný název pro odběr choriových klků. Viz také biopsie.

Chorion je vnější blána (membrána) plodového vaku, v němž se během těhotenství vyvíjí embryo, později plod. Odvozené přídavné jméno je choriový. Viz také plodový vak, amnion a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz chorion, choriový apod.

Odběr choriových klků, biopsie choria neboli CVS (zkratka pochází z anglického názvu chorionic villus sampling) je prenatální vyšetření, při kterém lékař odebírá vzorek tkáně z placenty. Účelem CVS je vyšetření, zda nejsou přítomny chromozomální abnormality nebo některé další genetické poruchy. CVS se obvykle provádí mezi 10. a 12. týdnem těhotenství. Viz také choriové klky.

Choriové klky jsou prstovité výběžky chorionu do děložní sliznice v místě, kde se vyvíjí placenta. Choriové klky i vyvíjející se embryo pocházejí z téhož oplozeného vajíčka, proto z odebraného vzorku choriových klků lze provést genetické vyšetření nenarozeného dítěte. Odběr choriových klků je důležitou metodou časného prenatálního screeningu genetických vad. Obrázek: Choriové klky – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44897522) Viz také chorion, klky, odběr choriových klků.

Choriokarcinom je zhoubný, rychle rostoucí nádor, který se vyvíjí z buněk trofoblastu (tedy z buněk, které pomáhají vyvíjejícímu se embryu přichytit se ke stěně dělohy a tvoří část placenty). Téměř všechny choriokarcinomy vznikají v děloze poté, co je vajíčko oplozeno spermií. V některých případech však choriokarcinom může vzniknout ve varleti nebo ve vaječníku. Prostřednictvím krevního oběhu se choriokarcinom může rozšířit do dalších orgánů, nejčastěji do plic. Choriokarcinom je jedním z několika typů tzv. gestační trofoblastické nemoci. Viz také karcinom, nádory ze zárodečných buněk.

Lidský choriový gonadotropin neboli hCG (zkratka pochází z anglického názvu human chorionic gonadotropin) je hormon, který: u zdravých žen hraje významnou roli v udržení těhotenství, je ve zvýšené míře přítomen v krvi pacientů s některými zhoubnými nádory. A. Těhotenství: hCG je produkován trofoblastem – tj. tenkou vrstvou buněk, které obklopují vyvíjející se lidské embryo a z nichž se později vytvoří placenta. hCG lze zjistit v moči 7–9 dní po oplodnění; toho se využívá v těhotenských testech, které lze volně zakoupit v lékárně. Během menstruačního cyklu, kdy se při ovulaci uvolní zralé vajíčko z vaječníku, ze zbytků vaječníkového folikulu (který dosud obaloval vajíčko) vzniká tzv. žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron (a v menší míře i některé další hormony, např. estradiol). Pokud je vajíčko oplodněno a uhnízdí se v děložní sliznici (viz nidace), produkuje hCG, který udržuje existenci žlutého tělíska. Žluté tělísko pak i nadále produkuje progesteron (a také estradiol a další hormony), který působí na děložní sliznici a udržuje těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění a uhnízdění vajíčka, hladina hCG klesne, žluté tělísko zanikne a přestane produkovat progesteron. Tento pokles hladiny progesteronu vede k odlučování děložní sliznice (menstruaci). Zároveň se z hypofýzy začne uvolňovat zvýšené množství folikulostimulačního hormonu (a v menší míře i luteinizačního hormonu), který zahájí další menstruační cyklus. B. Zhoubné nádory: hCG je v onkologii využíván jako nádorový marker. Zvýšené hodnoty se vyskytují zejména u germinálních nádorů (např. seminom, choriokarcinom, teratom či nádor ze žloutkového vaku). V některých případech vykazují zvýšené hodnoty i jiné zhoubné nádory (např. karcinom ovaria, karcinom ledviny či karcinom plic). Lidský choriový gonadotropin se řadí mezi proteinové hormony a gonadotropiny. Viz také chorion, gonadotropiny.

Core-cut biopsie je jiný název pro punkční biopsii.

Biopsie je odběr buněk nebo tkání z pacientova těla za účelem následného prozkoumání v laboratoři (kvůli diagnostice nějakého onemocnění, nejčastěji nádorového). Odebraný vzorek v laboratoři vyšetří patolog. Existuje mnoho různých typů biopsií. Odvozené přídavné jméno je bioptický. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz biopsie.

Aspirační biopsie tenkou jehlou neboli FNAB (zkratka pochází z anglického názvu fine-needle aspiration biopsy) je odběr tekutiny, buněk nebo tkáně tenkou jehlou k vyšetření pod mikroskopem. Při tomto zákroku lékař pomocí tenké jehly odebere materiál z oblasti, která je předmětem jeho zájmu (například ze štítné žlázy, pokud laboratorní vyšetření krve a/nebo ultrazvukové vyšetření ukázalo pozitivní nález). Vzorek je pak odeslán do laboratoře, kde patolog zkontroluje, zda neobsahuje nádorové buňky. Viz také aspirace, biopsie, punkční biopsie.

Vakuová biopsie neboli VAB (zkratka pochází z anglického názvu vacuum-assisted biopsy) je biopsie, při které je z prsu odebrán malý vzorek tkáně. K vakuovému zařízení je připojena dutá sonda, která je naváděna pod mamografickou kontrolou (SVAB) nebo pod kontrolou ultrazvuku (UVAB). Uvnitř sondy se nachází miniaturní rotující „nůž“, který po navedení sondy do požadovaného místa v prsu vyřízne malý kousek tkáně a ta je pomocí vakua jemně odsáta. Odebraný vzorek tkáně pak pod mikroskopem prozkoumá patolog. Vakuová biopsie zanechá jen velmi malou jizvu, po zákroku nejsou třeba žádné stehy. Viz také biopsie, vakuová biopsie pod stereotaktickou kontrolou (SVAB), vakuová biopsie pod kontrolou ultrazvuku (UVAB).

Zobrazeno 1 až 10 z 23

Počet výsledků